Dziękuję za wysłanie zapytania

Błąd! Wypełnij jeszcze raz...

Trener Edmund Zaręba

Najdłużej związany z klubem sportowym KSZO i jeden z najbardziej zasłużonych dla piłki ręcznej w Ostrowcu Św. Rozpoczynał swoją przygodę ze sportem od piłki nożnej u trenera Wacława Krygla. Równolegle z piłką nożną rozpoczynał treningi w piłkę ręczną w drużynie juniorów, którą prowadził Eugeniusz Robak, debiutując na pozycji bramkarza przeciwko Iskrze Kielce. Jednak w następnym meczu zadebiutował jako zawodnik w polu zdobywając 7 bramek. Bardzo szybko jako 15-latek zadebiutował w drużynie seniorów. Z meczu na mecz stawał się coraz bardziej skutecznym zawodnikiem i na stałe zadomowił się w drużynie seniorów. Od tej pory występował w najważniejszych meczach drużyny KSZO.

0398

W sezonie 1968/69 grał w meczu o awans do II ligi z drużyną Iskry Kielce w Kielcach. W drużynie seniorów występowali: Roman Kowalski, Marian Wereszko, Andrzej Sokół, Zygmunt Gosiorowski, Janusz Łokieć, Maciej Machula, Witold Pańczyk, Zbigniew Wasilewski, Edward Baran, Wojciech Mucha, Kazimierz Litwiński, Arkadiusz Korczak.
Występował w drużynie KSZO do roku 1970, a następnie przez dwa lata odbywał zasadniczą służbę wojskową. W sezonie 1972/73 z drużyną prowadzoną przez Mariana Wereszkę zdobył wicemistrzostwo ligi wojewódzkiej seniorów. W sezonie 1975/76 z drużyną seniorów KSZO zdobył tytuł mistrza województwa i historyczny awans do III ligi.
Od 1975 roku został szkoleniowcem drużyny juniorów KSZO, zastępując na tym stanowisku Jerzego Kowalskiego. Będąc jeszcze zawodnikiem mocno zaangażował się w pracę szkoleniową z młodzieżą.
W pracy szkoleniowej odnosił coraz to lepsze wyniki sportowe i wychowawcze. W latach 1975-1979 zbudował dwa zespoły młodzieżowe, które z powodzeniem rywalizowały na szczeblu województwa i kraju. W 1979 drużyna juniorów KSZO prowadzona przez Edmunda Zarębę zdobyła mistrzostwo województwa i awansowała do ligi krajowej juniorów. Był to wspaniały wynik na jubileusz 50-lecia Klubu Sportowego KSZO. W tym okresie w drużynie juniorów pojawiła się bardzo liczna grupa uzdolnionych zawodników, którzy powoływani byli do kadry województwa i makroregionu: Tadeusz Jeziorski, Artur Lipka, Leopold Szwagierczak, Krzysztof Lenczyński, Maciej Dziedzic, Artur Zubrzycki, Jerzy Markiewicz, Andrzej Serwin. Powstała bardzo dobra grupa młodzików, która startowała w krajowej lidze wraz z drużynami Kielc, Krakowa, Piotrkowa. Uzdolniona grupa zawodników obdarzona bardzo dobrymi warunkami fizycznymi odnosiła bardzo dobre wyniki. Na mecze kontrolne przyjeżdżały do Ostrowca Św. drużyny drugo i trzecioligowe. W 1976 roku wychowanek KSZO i Edmunda Zaręby Tadeusz Jeziorski trafił do drużyny Edwarda Strząbały Korony Kielce. Bardzo szybko został powołany do Młodzieżowej Reprezentacji Polski, w której występował również Bogdan Wenta, obecny trener kadry Polski i Vive Kielce. Coraz częściej zawodnicy Edmunda Zaręby powoływani byli do kadry województwa: Leopold Szwagierczak, Krzysztof Lenczyński, Maciej Dziedzic, Artur Zubrzycki, Andrzej Serwin i Jerzy Markiewicz. Drużyna juniorów rozgrywała mecze i turnieje w Radomiu, Kielcach, Sandomierzu, Końskich, Krakowie, Puławach, Lublinie. Kolejnym zawodnikiem, wychowankiem KSZO, którym zaczęły interesować się kluby I i II ligowe to Artur Lipka. Zawodnik ten początkowo trafił do Radomskiej Broni występującej w II lidze, gdzie należał do wyróżniających się zawodników. Jednak po rocznym pobycie w Radomiu Artur wrócił do KSZO i bardzo szybko został zawodnikiem I ligowej Iskry Kielce, gdzie sięgnął po tytuł trzykrotnego Mistrza Polski, króla strzelców ekstraklasy. Bardzo szybko został powołany do Kadry Polski seniorów, z którą był na Mistrzostwach Świata. W 1981 roku sekcja piłki ręcznej KSZO Ostrowiec Św. została rozwiązana. Edmund Zaręba nie przerwał pracy z młodzieżą i rozpoczął pracę szkoleniową w ostrowieckich szkołach. Ponadto udzielał się w Kolegium Sędziów w Okręgowym Związku Piłki Ręcznej w Kielcach prowadząc mecze na szczeblu województwa i kraju.

0402

W 1989 roku w Ostrowcu z inicjatywy Macieja Kuszewskiego, pracownika Wydziału Oświaty reaktywowano Uczniowski Międzynarodowy Klub Sportowy „Ostrowia” oraz sekcję piłki ręcznej, gdzie jako szkoleniowca zaangażowano trenera KSZO Edmunda Zarębę. Drużyny młodzików, juniorów młodszych, juniorów starszych z powodzeniem rywalizowały z drużynami makroregionu Radomia, Kielc, Lublina, Zamościa, Końskich, Puław. Drużyna juniorów młodych awansowała do ćwierćfinału Mistrzostw Polski. Jednak zmiany organizacyjne w Urzędzie Miasta w Wydziale Edukacji spowodowały brak środków finansowych w takim wymiarze, aby sekcja piłki ręcznej
w Ostrowcu mogła dalej funkcjonować. Po dobrym okresie znów przyszedł okres, gdy obok innych dyscyplin piłka ręczna zaprzestała swoich startów w rozgrywkach. Pozostała grupa zdolnych zawodników na bazie których z inicjatywy prezesa KSZO Roberta Minkiny i Władysława Solonka powołana została drużyna seniorów. Drużyna ta wystartowała w rozgrywkach III ligi, jednak ze względu na brak środków finansowych nie wystartowała w rozgrywkach do nowego sezonu. Na przestrzeni minionych lat piłka ręczna przechodziła wzloty i upadki, ale przez cały czas przy tej dyscyplinie był trener Edmund Zaręba. Od powstania sekcji piłki ręcznej, tj. od 1964 roku z niewielkimi przerwami do chwili obecnej, osoba Edmunda Zaręby zawsze utożsamiana była z piłką ręczną w Ostrowcu Św.

0430

Warto zobaczyć także:

2010/04/08 - 10:08 Daniel - Świetna historia i przedstawienie sylwetki wielkiego człowieka, co do zdjęć brakuje mi jedynie jakiegoś zdjęcia trenera z piłką w ręku. Śmiało dałbym Ci etat w jakimś dużym dzienniku.

2012/03/12 - 19:49 MisieK - To jest mój trener Piłki Ręcznej. Jest bardzo fajny :D. Pozdrawiam :).

2016/08/21 - 16:55 Artur Kutyła - Byłem jednym z podopiecznych Pana Edmunda. Jestem mu wdzięczny za lata poświęcone młodzieży, mnie i moim kolegom. To były najlepsze treningi na jakie uczęszczałem. Panie Edmundzie - życzę samych sukcesów i kolejnych lat z młodzieżą. Jesteśmy Panu wdzięczni za poświęcony czas. Dzięki Panu piłka ręczna w Ostrowcu istnieje.

Your email is never published or shared. Required fields are marked *

*

*